Policijske službenice i službenici prisustvovali radionici smanjenja diskriminacije na osnovu spola

Prvom aktivnošću u sklopu projekta "Smanjenje diskriminacije na osnovu spola unutar policijskih struktura u BiH" započeo je ciklus radionica na kojima će u daljem periodu prisustvovati služebnici i službenice iz cijele Bosne i Hercegovine!

26. i 27. 04. 2023. godine u Konjicu, realizovana je prva radionica na temu „Podizanje svijesti o rodno zasnovanoj diskriminaciji u policijskim strukturama u BiH“, kojoj  su prisustvovali policijski službenici i službenice, iz policijskih organa širom BiH raspoređeni na poslovima srednjeg i višeg rukovodnog nivoa.

Cilj radionice jeste da se polaznici/e upoznaju sa osnovnim oblicima diskriminacije, zakonskom regulativom i mehanizmima zaštite, kao i sa pitanjima i važnosti teme o ravnopravnosti spolova u policijskim strukturama Bosne i Hercegovine. Poseban akcenat tokom ove radionice stavljen je na zakonsku regulativu i obaveze koje nalažu institucijama da preduzmu neophodne aktivnosti s ciljem unapređenja ravnopravnosti spolova i suzbijanja rodno zasnovane diskriminacije.

Kako je poznato, policijske službenice u policijskim strukturama Bosne i Hercegovine nalaze se na nezavidnoj, podzastupljenoj poziciji u čiju korist govore i podaci istraživanja sprovedenih tokom proteklih godina, a koji repetitivno iliustruju sitne i neznačajne pomake u povećanju broja žena - policijskih službenica. Dodatna poražavajuća statistika odnosi se i na broj žena na rukovodićem/direktorskim pozicijama u policiji Bosne i Hercegovine gdje su žene (pod)zastupljene u procentu nižem od 1%.

Prva, u nizu od 5 radionica koje će biti realizovane u sklopu navedenog projekta ocijenjena je od strane učesnika višestruko korisnom, obzirom da je okupila i one policijske službenike i službenice koji su o ovoj tematici i zakonskim regulativama u pogledu suzbijanja diskriminacije na osnovu spola, imali priliku slušati po prvi put. Rdionicu su vodile predsjednica Udruženja "Mreža policijskih službenica" - Kristina Jozić, te zamjenica Udruženja Lejla Bejtić. 

Dvodnevna radionica poslužila je i za opsežnu razmjenu iskustva i ličnih primjera učesnika/ica o slučajevima diskriminacije na radnom mjestu, kao i za međusobno umrežavanje kolega/ica iz različitih policijskih struktura.

Ovaj projekat finansiran je od strane Savezne Republike Njemačke koju predstavlja ambasada Savezne Republike Njemačke u Bosni i Hercegovini.

Podijeli:

Povezane aktuelnosti

Kontaktirajte nas

Ova stranica je zaštićena reCAPTCHA i Google-om.
Pravila privatnosti i Uslovi korištenja.
Adresa Udruženje za pomoć i razvoj HAJDE Mis Irbina 8 71000 Sarajevo BiH
Kontakti T: + 387 33 611 569 F: + 387 33 611 563 E: office@hajde-bih.ba

Doniraj

Od 2009. godine, Udruženje HAJDE intenzivno radi na poboljšanju života različitih kategorija društva u Bosni i Hercegovini i regionu, kroz različite projekte. HAJDE je neprofitna i nevladina organizacija, što znači da se finansira kroz donatorska sredstva i projekte. Iako nam ta sredstva omogućuju da sprovedemo zamišljene projekte, ona su ograničena i fokusirana na uska područja.

Kako bi unaprijedili živote što većeg broja ljudi, potrebna nam je vaša pomoć! Ukoliko ste u mogućnosti i želite, možete izvršiti donaciju za Udruženje HAJDE, a mi ćemo vas obavijestiti kako su vaša sredstva utrošena, te kome su pomogla.

Podaci za uplatu:

Raiffeisen Bank dd BiH
Za: Udruženje za pomoć i razvoj HAJDE, Mis Irbina 8, Sarajevo
Br. računa: 161 000 00912100 81
IBAN: BA39 1610 0000 9121 0081
SWIFT: RZBABA2S