Više od 70 učesnika prisustvovalo je završnoj konferenciji projekta "Resilience"

Završna konferencija projekta „Jačanje otpornosti starijih osoba i osoba sa invaliditetom tokom krize Covid-19 i budućih katastrofa“ održana je 4. aprila 2024. godine u Palati Srbija u Beogradu.

Ovaj međunarodni događaj sa preko 70 učesnika, ispratili su predstavnici projektnih partnerskih organizacija iz regiona Zapadnog Balkana; predstavnici javnog sektora, akademske zajednice, civilnog sektora, nezavisnih regulatornih institucija kao i profesionalci koji se bave radom sa starijim osobama.

Ovaj trogodišnji projekat, finansiran je od strane Evropske Unije, Austrijske  Razvojne Agencije te Austrijskog Crvenog križa.

Pod vođstvom glavnog koordinatora projekta - Crvenog krsta Srbije, društva i organizacije Crvenog krsta s područja Zapadnog Balkana ali i druge organizacije civilnog društva, okupljene oko istog cilja od 2020. godine uspješno su radile na programima pomoći i podršci stanovništvu te kreirale efikasnu mrežu kontakata za uspješno djelovanje u kriznim situacijama. Svoje učešće u projektu te implementaciju programa u Bosni i Hercegovini vršile su organizacija Društva Crvenog krsta/križa Bosne i Hercegovine te Udruženje za pomoć i razvoj HAJDE.

Tokom trogodišnje implementacije projekta na području Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Albanije, Makedonije i Kosova*, organizovano je i održano preko 1.900 radionica na kojima je učestvovalo 23.000 starijih osoba i osoba sa invaliditetom. Kroz projekat je i 5.000 osoba iz pomenutih kategorija dobilo i finansijsku podršku, dok je 1.000 osoba primilo pakete hrane i higijene. Još jedan doprinos ovog projekta ogleda se u sprovedbi regionalnog istraživanja na temu „Pristup uslugama dugotrajne njege“ a koje je kroz primjenu iste medotologije u svih šest projektnih lokacija rezultiralo izrađenim planom zagovaranja za dugotrajnu njegu; istaklo dostupne i relevantne usluge postojeće njege te mapiralo nedostatke s ciljem unaprijeđenja sistema pružaoca njege kako bi se starijim osobama omogućio ostanak u vlastiom domu te prevenirala potencijalna intitucionalizacija.

Kroz projekat je podržano i 57 organizacija manjeg kapaciteta, koje su kroz obezbijeđene mikrograntove na svoj jedinstven način dale doprinos unapređenju položaja starijih osoba i osoba sa invaliditetom na lokalnom nivou.

Zaključak završne konferencije projekta jeste da su u svim projektnim područjima na regionalnom nivou, neophodna partnerstva na svim nivoima rada i zagovaranja kako bi se unaprijedio kvalitet života starijih osoba i osoba sa invaliditetom. Nadalje, iskazana je i potreba za daljim isticanjem važnosti očuvanja i unaprijeđenja mentalnog zdravlja (jednako koliko i fizičkog) što sa sobom nosi aktivnu borbu protiv stigme i diskriminatornog naravativa, kada je mentalno zdravlje u pitanju te sloboda u pravovremenom traženju i dobijanju pomoć.

Projekat je pokazao da je koncept dugotrajne njege u regiji Zapadnog Balkana i dalje fragmentaran te je neophodno raditi na većoj integraciji usluga, kroz adekvatnu podršku porodicima koje su u 90% slučajeva i dalje osnovni pružaoci njege, podrške i pomoći.

Kroz projekat se kroz navedene aktivnosti uticalo na smanjenje usamljenosti starijih osoba i osoba sa invaliditetom te se kroz finansijska sredstva pružila olakšica u pristupu nekim od usluga zdravstvene i socijalne zaštite.

 

Studija o pristupu uslugama dugotrajne njege: https://hajde-bih.ba/assets/files/catalog/1675332919-pristup-uslugama-dugotrajne-njege-u-bosni-i-hercegovini.pdf

 

* Ovaj natpis ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP-a o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti.

Podijeli:

Povezane aktuelnosti

Kontaktirajte nas

Ova stranica je zaštićena reCAPTCHA i Google-om.
Pravila privatnosti i Uslovi korištenja.
Adresa Udruženje za pomoć i razvoj HAJDE Mis Irbina 8 71000 Sarajevo BiH
Kontakti T: + 387 33 611 569 F: + 387 33 611 563 E: office@hajde-bih.ba

Doniraj

Od 2009. godine, Udruženje HAJDE intenzivno radi na poboljšanju života različitih kategorija društva u Bosni i Hercegovini i regionu, kroz različite projekte. HAJDE je neprofitna i nevladina organizacija, što znači da se finansira kroz donatorska sredstva i projekte. Iako nam ta sredstva omogućuju da sprovedemo zamišljene projekte, ona su ograničena i fokusirana na uska područja.

Kako bi unaprijedili živote što većeg broja ljudi, potrebna nam je vaša pomoć! Ukoliko ste u mogućnosti i želite, možete izvršiti donaciju za Udruženje HAJDE, a mi ćemo vas obavijestiti kako su vaša sredstva utrošena, te kome su pomogla.

Podaci za uplatu:

Raiffeisen Bank dd BiH
Za: Udruženje za pomoć i razvoj HAJDE, Mis Irbina 8, Sarajevo
Br. računa: 161 000 00912100 81
IBAN: BA39 1610 0000 9121 0081
SWIFT: RZBABA2S